
Pierwsi w Auschwitz z Tarnowa
Prezentujemy archiwalny zapis dźwiękowy (ilustrowany fotoreportażem) ubiegłorocznego spotkania w ramach Tarnowskiej Wszechnicy Obywatelskiej i Narodowej z Gabrielą Mruszczak (reżyserem) i Bogusławem Sobczakiem (producentem), twórcami filmu dokumentalnego "Koledzy. Portrety z pamięci" o uczestnikach pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz, który wyruszył z Tarnowa 14 czerwca 1940 r. Przypomnijmy, w rocznicę tego wydarzenia, obchodzimy od kilku lat Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.
Ogloszenie |
|
Tu możesz posłuchać tego samego nagrania ilustrowanego zdjęciami z wizyty autorów dokumentu w Tarnowie:
W pokazie slajdów towarzyszących prezentowanemu wyżej nagraniu wykorzystano fotografie wykonane 13 czerwca 2013 r. po prezentacji filmu "Koledzy. Portrety z pamięci" w kinie "Marzenie", podczas oficjalnych uroczystości lokalnych pod Pomnikiem Pierwszego Transportu do KL Auschwitz w Tarnowie oraz w czasie spotkania we Wszechnicy Obywatelskiej i Narodowej (Aula Starostwa Powiatowego).
Autorzy dokumentu opowiadającego - słowami kilku żyjących uczestników pierwszej deportacji do KL Auschwitz - o pierwotnym przeznaczeniu obozu w Oświęcimiu i jego pierwszych więźniach, odwiedzili Tarnów na zaproszenie Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości w dniu lokalnych uroczystości upamiętniających wydarzenie, którym "Tarnów wjechał do historii powszechnej".
W trakcie spotkania poruszono m.in. kwestię reakcji polskich instytucji publicznych oraz polskich organizacji na używanie w światowych mediach określenia "polskie obozy zagłady" i reakcji na ostentacyjne fałszowanie historii II wojny światowej przez Niemców (vide serial "Nasze matki, nasi ojcowie").
Mowa była również na temat zasług polskiego środowiska lekarskiego dla dokumentowania zbrodni niemieckich w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych. Mówiono też o kontrowersjach towarzyszących roli Józefa Cyrankiewicza w obozie i - trwających do dziś ! - naciskach na więźniów, którzy go wówczas w Auchwitz poznali, a także o kulisach uchwalenia "Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych" w roku 2006.
Autorzy 27- minutowego filmu "Koledzy. Portrety z pamięci", zawierającego świadectwo pierwszych ofiar niemieckiego planu zagłady - Polaków, przekonywali, że może być on skutecznym narzędziem w toczącej się bitwie o prawdę. Dlatego też, oprócz wersji oryginalnej, zrealizowali dwie inne jego wersje językowe: angielską i niemiecką, nieodpłatnie udostępniając je w sieci. Apelują do wszystkich ludzi dobrej woli, aby promowali ten film wśród znajomych zagranicą.
Wszystkie wersje językowe filmu opublikowano na stronie:
www.pierwsiwauschwitz.pl
Zachęcamy do przesyłania linków z filmem swoim znajomym, szczególnie obcojęzycznym.
Tu można zobaczyć oryginał: